Yirmilik Diş Çekimi Ankara

Yirmilik diş çekimi Ankara; yetişkinlik döneminde çıkan azı dişlerinin çekilmesi işlemidir. Halk arasında “yirmilik diş” olarak bilinen bu dişler, genellikle çene yapısına uyum sağlayamazlar. Bu nedenle ağrı ve çiğneme sorunlarına neden olabilirler. Bazı hastalarımızda ise diğer dişleri iterek, diş şeklinin bozulmasına neden olabilirler. Yirmilik diş çekimi sayesinde, dişin olduğu bölgede apse oluşması engellenir. Yirmilik diş çekiminde ise dişin konumuna ve durumuna göre farklı yöntemler tercih edilebilir. Oldukça sık yapılan, ciddi riskleri olmayan bir işlemdir. Ankara yirmilik diş çekimi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

20’lik Diş Nedir? Yirmilik Çekilmesi Ne Demektir?

Yirmilik diş, sağlıklı her insanda bulunan azı dişleridir. Daimi dişlenme döneminde 28 tane kalıcı diş çıkarılır. Ancak toplamda 32 diş çıkarılması gerekir. İşte bu 4 diş, en arkadaki azı dişleridir ve 20’lik diş olarak adlandırılırlar. Yetişkinlik döneminde çıkan dişler olduğu için halk arasında “yirmilik diş” olarak da bilinirler. Yirmilik dişler genellikle gömülü ya da yarı gömülü olarak çıkarlar. Eğer çene içerisinde yeterli alan bulamazlarsa, ağrı ve çiğneme sorunlarına neden olabilirler. Aynı zamanda sağlıklı dişleri de sıkıştırarak, şekil bozukluklarına neden olabilirler. Bu durumda 20’lik dişlerin çekilmesi tercih edilebilir. Bu işleme de “yirmilik diş çekimi” denmektedir.

20’lik Dişler Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Yaygın olarak yirmilik diş olarak bilinse de bu dişler sadece yirmili yaşlarda çıkmazlar. Kişinin yapısal özelliklerine de bağlı olarak 17 – 25 yaş arasında çıkabilirler. Yirmilik dişlerin çekimi ise bu yaşlarda yapılabilir. Bu noktada önemli olan dişlerin konumu ve neden olduğu şikâyetlerdir. Eğer dişler erken yaşlarda çıkıp, diş sağlığını olumsuz etkilemeye başlarsa, erken yaşlarda da çekilebilirler.

Her Yirmilik Dişin Çekilmesi Gerekir Mi?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi yirmilik dişlerin büyük kısmı gömülü ya da yarı gömülü çıkar. Bu nedenle enfeksiyon kapabilirler. Ağız içerisinde yer olmaması durumunda çeneyi daraltarak, diğer dişlerin de sağlığını etkileyebilirler. Ancak bazı kişilerde çene kemiği daha geniştir. Bu nedenle yirmilik dişler yer bulabilir ve diğer dişler gibi tamamen çıkabilirler. Bu durumda dişlerin çekilmesi gerekmeyebillir. Hatta bu durumda olan bazı hastalarımız, yirmilik dişlerin çıktığını bile fark etmeyebilir.

Yirmilik Dişlerin Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

20’lik dişler genellikle ağrı ile kendini belli eder. Ağrı ile birlikte;

 • Diş eti ağrısı
 • Diş eti hassasiyeti
 • Diş ağrısının çene ve kulağa vurması
 • Lenf bezi şişlikleri
 • Baş ağrısı
 • Ağızda kötü koku
 • Çiğneme sırasında ağrı hissetme

Bu şikâyetlerin şiddeti ise kişiden kişiye değişebilir. Bazı hastalarımızda dönem dönem şikâyetler artıp-azalabilir. Bazı hastalarımızda ise herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmeden, dişler çıkmış olabilir.

Yirmilik Dişler Çekilmezse Ne Olur?

Eğer diş çenede yer bulmuş ve kolayca çıkabilmiş ise yirmilik diş çekilmeden de durabilir. Ancak ağrı yapan, gömülü pozisyonda olan yirmilik dişler uzun vadede ciddi sorunlara neden olabilirler:

 • Diş eti iltihaplanması (perikoronit)
 • Dişlerin arasında besin birikmesine bağlı oluşan ağız kokusu
 • Diş çürükleri
 • Komşu dişlerin diş ve minesinde hasarlar

Yirmilik Diş Çekimi Ankara Nasıl Yapılır?

Yirmilik diş çekimi iki farklı yöntemle yapılabilir:

 • Eğer diş doğru açıyla çıkmışsa ve sıkışıklık söz konusu değilse klasik diş çekimi yöntemiyle, cerrahi müdahale olmadan da çekilebilir. Ancak bu şekilde çıkan 20’lik dişler oldukça azdır.
 • Dişlerin gömülü olduğu durumlarda ise dişlerin parçalara ayrılıp, diş etinden çıkarılması gerekir. Bunun için diş etine bir kesi yapılır ve bu keşiden diş ve diş kökü çıkarılır.

Yirmilik Diş Çekimi Ankara Kolay Mı? Diş Çekimi Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Yirmilik diş çekiminin nasıl yapılacağına, tamamen hastanın ihtiyaçlarına göre karar verilir. Hangi yöntemin daha uygun olacağı, dişin pozisyonuna ve ne kadar gömülü olduğuna bağlıdır. Yirmilik diş çekimlerinde lokal anestezi kullanılır. Bu nedenle hastalarımız yoğun bir acı hissetmezler. Ancak işlem sonrasında hafif ağrı ve acı olabilir. Ağrının kontrol altına alınması için bir süre düzenli olarak ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılır. Yirmilik dişler çekildikten sonra yaklaşık 1 hafta kadar sıvı ağırlıklı beslenmek; aşırı sıcak, soğuk ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekebilir.

Ankara Yirmilik Diş Çekimi Fiyatları

Yirmilik diş çekimi, neredeyse tüm yetişkinlerin yaptırdığı, oldukça sık uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle komplikasyon oluşma riski de çok düşüktür. Ancak işlemin mutlaka steril koşullarda yapılması gerekir. Tüm diş çekim işlemlerinde olduğu gibi de doktorunuzun alanında uzman olması çok önemlidir. Yirmilik çekim fiyatları ise hem kliniğe hem de çekim yöntemine göre değişebilir. Ankara yirmilik diş çekimi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.