Erişkinlerde Ortodonti Tedavisi Ankara

Ortodonti tedavisi Ankara yaygın olarak “diş teli tedavisi” olarak bilinir , diş ve çene yapısındaki çapraşıklıkları ve kapanış sorunlarını gidermek için yapılır. Diş tellerinin amacı; uygulanan baskı sayesinde dişlerin ideal konumlarına yerleşmesini sağlamaktır. Tedaviye her yaşta başlanabilir. Özellikle çocukluk döneminde takılan diş telleri sayesinde çok daha kısa sürede, oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Günümüzün gelişen tıbbi imkânları sayesinde ortodontik tedavinin neden olduğu estetik sorunlar da büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir. Şeffaf diş telleri ve plaklar yardımıyla diş telleri belli olmadan da tedavi yapılabilmektedir.

Yazımızın devamında ortodonti tedavisi ve diş teli çeşitleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara ortodontik tedavi ve fiyatları için ise Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Ortodonti Tedavisi Ankara Nedir?

Ortodonti; diş ve çevre dokularından kaynaklanan ağız anomalilerinin tedavisine odaklanan bir diş hekimliği alanıdır. Ortodontik tedavide amaç; iç içe geçmiş, çapraşık ve düzensiz görünen diş kusurlarını gidermektir. Sağlıklı ve kusursuz görünen dişler, kişinin dış görünüşünü ciddi şekilde etkiler. Dişlerdeki çapraşıklıklar kişinin yüz ifadesini değiştirebilir. Bu nedenle estetik kaygılara neden olabilir. Ortodontik tedaviden sonra, daha sağlıklı ve çekici bir gülümseme elde edilir. Bu nedenle kişinin özgüveni de dolaylı olarak yükselecektir.

Ortodontik Tedavisi Ankara Kaç Yaşında Başlar?

Ortodontik tedavi, her yaşta yapılabilir. Sadece çocukların diş teli takabildiğine yönelik inanç ve bilgiler yanlıştır. Bu nedenle diş yapısından memnun olmayan herkes, her yaşta ortodontik tedaviye başlayabilir:

  • Dişlerinde şekil bozukluğu ve çapraşıklık problemi olan
  • Parmak emme, uzun süre emzik ya da biberon kullanmaya bağlı diş şeklinde bozulmalar olan
  • Çenede dıştan ya da içten biçim kusurları olan
  • Dişleri düzgün hizalanmayan, kapanış sorunları olan
  • Dişleri arasında boşluk olan, dişleri ileri ya da geriye doğru konumlanmış olan kişilerde ortodontik tedavi uygulanabilir.

Ortodonti Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedavide en sık kullanılan tedavi yöntemi diş telleridir. Klasik diş telleri, braketler ile dişlere tutturulur. Braketler dişlerin iç ya da dış yüzeyine yapıştırılabilir. Gerekli durumlarda Damon braket sistemi de kullanılabilir. Bu braket sistemi, kendiliğinden kilitli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sürtünme kuvvetini azaltarak, tellerin gücünün doğrudan dişlere iletilmesine yardımcı olur.

  • Metal diş telleri” olarak da bilinen klasik diş tellerinde paslanmaz çelik malzemeden üretilen teller ve braketler kullanılır.
  • Metal diş tellerinin görünümünden rahatsız olan kişiler için porselen diş teli alternatifi de bulunmaktadır. Porselen diş telleri, şeffaf braketlerle yapılır. Bu nedenle sadece tel görünümü göze çarpar ve diş telinin yarattığı estetik sıkıntılar azaltılabilir.

Günümüzün modern diş teli uygulamarından biri de “telsiz ortodonti tedavisi”dir. “Invisalign” teknolojisi ile yapılan bu tedavide, şeffaf plaklar kullanılır. Bu nedenle diş tellerinin yarattığı estetik sorunlar tamamen ortadan kalkar.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Yapılabilir Mi?

Ortodontik tedaviler, kısa sürede tamamlanmaz. Bu nedenle aylar boyunca diş teli kullanmak, bazı hastalarımızda dış görünüş ile ilgili kaygılara neden olabilmektedir. Bu hastalarımız için telsiz ortodonti tedavisi (şeffaf plak tedavisi) alternatifi bulunmaktadır. Genellikle hafif-orta düzeydeki diş çapraşıklıklarının tedavisinde kullanılan bu plaklar, tamamen şeffaf yapıdadır. Dişi sarar ve dışarıdan bakıldığında ağızda bir aparey olduğu anlaşılmaz. Ankara şeffaf plak tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi Ne Zaman Başlar?

Ortodonti tedavilerinin yapılabilmesi için süt dişlerinin tamamen dökülmüş olması gerekir. Bu nedenle çocuklarda, yaklaşık 13 – 14 yaşlarında tedaviye başlanabilir. Bununla birlikte 7 yaşından itibaren, düzenli olarak diş kontrollerine başlanabilir. Özellikle parmak emme vb. diş sağlığını etkileyebilecek alışkanlıkları olan çocuklarda, çeşitli apareyler ile koruyucu önlemler alınabilir.

Ortodonti Tedavisi Ankara Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedavi süresi her hastamız için farklı olabilir. Hastanın mevcut diş yapısı, beklenen sonuçlar ve tedavi süreci, bu süreyi uzatıp-kısaltabilir. Bu nedenle hastalarımızı muayene ettikten sonra ve kontrollere dayanarak bir süre belirtmek daha doğru olacaktır. Ancak genel olarak söyleyecek olursak; 12 – 24 ay içerisinde diş telleri çıkarılır ve dişler oldukça estetik bir görünüme kavuşur.

Ankara Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2021

Ortodontik tedavilerde hem süre hem de kullanılan braket, tel sistemi fiyatları etkiler. Eğer tedaviyi tamamlayıcı lastik vb. apareyler kullanılacaksa bunlar da fiyatları değiştirebilir. Eğer siz de ortodonti tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilir; Ankara ortodonti fiyatlarını öğrenebilirsiniz.