Erişkinlerde Ortodontik Tedavi Ankara

Erişkinlerde ortodontik tedavi Ankara; tıpkı çocuklarda olduğu gibi dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesini amaçlar. Sanılanın aksine, yetşkinlerde de hangi yaşta olursa olsun diş teli tedavisi mümkündür. Ancak gerek iş yaşamından gerek sosyal yaşamdan kaynaklanan estetik kaygılar daha yoğundur. Birçok yetişkin, diş tellerinin konuşmaya engel olacağından ya da dış görünüşü olumsuz etkileyeceğinden korkar. Günümüzün modern ortodontik tedavi yöntemleri sayesinde, bu problemleri minimuma indirerek, daha estetik dişlere sahip olmak da mümkündür. Yazımızın devamında erişkinlerde ortodontik tedavi sürecinde en sık kullanılan yöntemleri bulabilirsiniz. Ankara erişkinlerde ortodontik tedavi fiyatları için ise Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Erişkinlerde Ortodonti Tedavi Ankara Ne Zaman Başlanmalıdır?

Ortodontik tedavi, her yaşta yapılabilir. Bu nedenle dişlerinde çapraşıklık ve kapanış problemi yaşayan yetişkinler de ortodontik tedaviye başlayabilirler. Yetişkinlerde ortodonti diş teli tedavisi yaşı için ise kesin bir sınır yoktur. Süt dişleri dökülüp, yenilendikten sonra ortodontik tedaviye başlamak mümkündür.

Yetişkinlerde Hangi Ortodontik Sorunlar Tedavi Edilebilir?

  • Alt ve üst dişlerin ileride olması yani ileri itim dediğimiz görünüm
  • Gömük dişler
  • Dişlerin aralıklı olması
  • Çapraz kapanış sorunları
  • Çapraşıklık ve şekil düzensizliği

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavisi Çocuklardan Farklı Mıdır?

Yetişkinlerde ortodontik tedavi, tıpkı çocuklardaki gibi diş telleri, braketler ve şeffaf plaklarla yapılır. Ancak tedavi süreci çocuklarda daha kısa olabilir. Çocukluk döneminde kemik ve iskelet sistemi daha esnek olduğu için dişler daha kolay hareket eder. Bu nedenle daha kısa sürede sonuç almak mümkündür.

Bununla birlikte yetişkinlerin tedavi sürecindeki beklentisi de farklı olabilmektedir. Diş tellerinin yarattığı görünüm, çocuklar için pek sorun olmaz. Ancak iş ve sosyal yaşamda daha aktif olan yetişkinler, diş teli görünümünden rahatsız olabilir. Bu noktada, şeffaf braketler, lingual ortodonti ve Invisalign tedavisiyle, tellerin yarattığı estetik sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Yetişkinlerde Kullanılan Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Şeffaf plaklar, şeffaf braketler ya da klasik braket sistemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilir. Bu nedenle yetişkinlere özel bir diş teli sistemi yoktur. Ancak yetişkinler estetik görünümü daha fazla önemsediği için şeffaf plak ve şeffaf braketlerle tedaviyi daha fazla tercih etmektedir.

Invisalign (Şeffaf Plak)

Özellikle diş tellerinin görünümünden rahatsız olan hastalarımızda en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavide diş teli ve braketler kullanılmaz. Bunun yerine dişi tamamen saran ve bir kalıp şeklinde ağza takılan plaklar kullanılır. Plaklar tamamen şeffaf yapıda olduğu için dışarıdan bakıldığında ortodontik tedavi görüldüğü kolay kolay anlaşılmaz.

Lingual Ortodonti

Tedavide kullanılan diş teli ve braketlerin dişlerin arka kısmına sabitlenmesi ile yapılan ortodontik tedavidir. Braket ve teller dişlerin iç kısmında kaldığı için kişinin kendi gülümsemesini değiştirmez. Ancak yemek yeme ve konuşmaya alışmak, diğer tel tedavilerine göre biraz daha uzun sürebilir.

Şeffaf Diş Telleri

Şeffaf diş telleri ile yapılan tedavilerde porselen malzemeden üretilen, şeffaf braketler kullanılır. Böylece diş tellerinin görünümü daha sade hâle getirilebilir.

Erişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavileri uzun süren ve sabır isteyen tedavilerdir. En az 6 – 8 ay boyunca tellerin düzenli olarak kullanılması gerekir. Ancak bu süre sabit bir süre değildir. Hem çapraşıklığın derecesine hem de tedavi sürecindeki değişkenlere göre uzayıp-kısalabilir. Bu nedenle diş teli tedavinin süresince yapılan rutin kontrollerde, tedavinin ne kadar süreceği hakkında daha net bilgi alabilirsiniz.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi, çocuklardakine göre daha uzun sürebilir. Çocukluk döneminde kemik ve iskelet yapısı daha esnektir. Bu nedenle dişler çok daha hızlı sürede hareket eder. Ancak düzenli kullanım, özenli bakım ve kontrol sayesinde yetişkinlerde de beklenenden kısa sürede, oldukça başarılı sonuçlar alınabilir.

Ankara Erişkinlerde Ortodontik Tedavi Fiyatları 2021

Sağlıklı ve güzel bir gülümseme, kişinin özgüvenini yükseltir. Bu nedenle ortodontik tedavi sonrasında birçok kişi kendini hem sosyal hem de iş yaşamında daha iyi hissetmektedir. Ortodontik tedavi, yaş sınırı olmadan, yetişkinlerde de yapılabilir. Ortodontik tedavi fiyatları ise kişinin ihtiyaçlarına ve tedavi süresine göre değişebilmektedir. Ankara yetişkinlerde ortodontik tedavi fiyatlarını öğrenmek için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.