Diş Teli Tedavisi Ankara

Diş teli tedavisi Ankara; ortodonti alanında en sık uygulanan tedavilerin başında gelmektedir. Dişlerdeki çapraşıklığın ve kapanış sorunlarının giderilmesini sağlar. Diş teli kullanımında amaç; dişlere düzenli olarak baskı uygulamaktır. Dişler zaman içerisinde yavaş yavaş hareket ederek, ideal konumuna yerleşir. Bu nedenle diş teli tedavisi uzun süren ve sabır isteyen bir tedavidir. Ancak elde edilen başarılı sonuçlar, kişinin özgüvenini ciddi ölçüde yükseltmekte ve sosyal yaşamına olumlu olarak yansımaktadır.

Diş teli tedavisine çocukluk döneminde başlanırsa daha kısa sürede, etkin sonuç elde edilebilir. Bununla birlikte tedavi için bir yaş sınırlaması yoktur. Yetişkinlerde diş teli tedavisi sayesinde pek çok hastamız, ileri yaşlarda da hayalindeki gülümsemeye kavuşabilmektedir. Ankara diş teli tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Uzm. Dt. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ankara Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Diş teli tedavisi her yaşta yapılabilir. Diş tellerinin sadece çocukluk döneminde kullanılabileceğine dair bilgiler yanlıştır. Çocukluk döneminde kemik ve iskelet sistemi çok daha esnek olduğu için çocukluk dönemi diş teli tedavisi için idealdir. Tedavi genellikle daha kısa sürede tamamlanır. Ancak bu yetişkinlerde de diş teli tedavisi yapılmasına engel değildir.

Çocuklarda Diş Teli Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Çocuklarda diş teli tedavisine başlamak için tüm süt dişlerinin dökülmüş ve yenilenmiş olması gerekir. Bu da yaklaşık 13 – 14 yaşlarına denk gelmektedir. Ancak çene kemiği ve diş yapısındaki gelişimsel sorunların erken dönemde teşhis edilebilmesi için ortodontik muayenenin 7 yaşından itibaren başlaması tercih edilir. Özellikle parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkları olan çocuklarda ortodontik problemler daha fazla görülür. Diş hekimlerinin önereceği çeşitli apareyler yardımıyla iskelet sağlığını korumak mümkündür. Böylece ileri dönemde oluşabilecek ciddi ortodontik sorunlar engellenebilir.

Diş Teli Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisinin amacı; dişlere düzenli olarak kuvvet uygulayarak, dişlerin pozisyonunu değiştirmektir. Bu noktada diş hekiminin uzmanlığı da oldukça önemlidir. Eğer dişlere normalden fazla baskı uygulanırsa, hem diş etleri hem de çevre dokular hasar görebilir. Ankara diş teli tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Uzm. Dt. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş teli tedavisinde braket ve özel teller kullanılır. Braketler, dişlerin yüzeyine yapıştırılan ve diş tellerini sabitleyen apareylerdir. Bu braketler, kişinin tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre dişlerin dış ya da iç yüzeyine yapıştırılabilir. Dişlerin arka kısmına yapıştırılan braketler lingual ortodonti alanına girer. Özellikle diş tellerinin görünümünden rahatsız olan hastalarımız için iyi bir seçenektir. Braketlerle yapılan diş teli tedavilerinde diş telleri 24 saat boyunca ağızda durur. Gerekli durumlarda lastik vb. ortodontik tedaviye özel apareylerden de destek alınabilir.

Diş Teli Tedavisinde Acı Hissedilir Mi?

Braket ve teller dişlere takılırken herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak tellerin uyguladığı basınç nedeniyle, tedavinin ilk dönemlerinde hafif sızı hissedilebilir. Braketlere alışma sürecinde dudak ve ağız içerisinde küçük yaralar çıkabilir. Ancak bu yan etkiler kısa sürer ve kişi tellere alıştıktan sonra ciddi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Diş teli tedavisi boyunca düzenli yapılan kontroller sayesinde diş tellerinin durumu da kontrol edilir ve hastanın konforlu bir şekilde tedaviyi tamamlaması amaçlanır.

Diş Telleri Diş Fırçalamaya Engel Olur Mu?

Diş teli kullanırken, yumuşak uçlu diş fırçaları ile dişler her zaman olduğu gibi fırçalanabilir. Başlangıçta teller diş fırçasına takılacağı için fırçalamaya alışmak zor olabilir. Eğer hastalarımız diş teli ile diş fırçalarken çok zorlanıyorsa, ortodontik tedaviye özel diş fırçalarını da kullanabilirler.

Diş Teli Tedavisi Ankara Ne Kadar Sürer?

Her hastamızın dişindeki problem farklıdır. Aynı zamanda çapraşıklık ya da kapanış sorununun derecesi de fark edebilir. Bu nedenle diş teli tedavisinin ne kadar süreceği konusunda net bir bilgi vermek doğru olmaz. Ancak diş teli tedavilerinin genel olarak uzun süren, sabır isteyen tedaviler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle sadece birkaç ay tedaviye devam etmek, istediğiniz sonuçları almanızı engelleyebilir. Bu konuda diş hekimleri size detaylı bilgi verecek, kontrol sürecinde de tedavinin kesin olarak ne zaman sonlanacağı anlaşılacaktır.

Diş Teli Tedavisinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Diş teli tedavisi devam ederken bazı yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekebilir. Özellikle kabuklu, sert yemişler, sakız tellerin hasar görmesine neden olacaktır. Aynı zamanda elma, armut gibi sert dokulu yiyecekler de bu süreçte tüketilmemelidir.
  • Diş tellerini darbelerden korumak da önemlidir.
  • Asitli içecekler, tellerin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle diş teli kullanırken kola gibi asitli içeceklerden uzak durulması gerekir.

Ankara Diş Teli Tedavisi Fiyatları 2021

Sağlıklı ve güzel bir gülümseme, her insanın özgüvenini etkiler. Çapraşık dişler hem estetik kaygılara yol açabilir hem de dişlerin daha zor temizlenmesine neden olabilir. Bu da uzun vadede, çürük gibi bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Diş teli tedavisinden sonra, birçok hastamızın özgüveni yükselmektedir. Bu süreçte her hastamızın ihtiyacı ise farklıdır. Gerekli durumlarda tedaviye ek apareyler de kullanılabilir. Ya da tedavi süresi uzayıp-kısalabilir. Bu nedenle diş teli tedavisi fiyatları hakkında net bir bilgi vermek yanıltıcı olacaktır. Ankara diş teli tedavisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.