Diş Taşı Temizliği Ankara

Diş taşı temizliği Ankara; tartar olarak da bilinen diş taşlarının diş yüzeyinden temizlenmesi için yapılan işlemdir. Diş taşı temizliği, sadece klinik koşullarında ve uzman diş hekimleri tarafından yapılabilir. Bu nedenle dişlerin düzenli olarak kontrol edilmesi, temizlenmesi ve bakımının yapılması oldukça önemlidir. Çünkü diş taşları temizlenmediğinde, daha ciddi sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Dolayısıyla diş taşını hafife almadan, düzenli olarak temizletmek genel ağız ve diş sağlığımız için de çok önemlidir. Ankara diş taşı temizliği ve fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Taşı Nedir? Neden Olur?

Diş taşları, tartar olarak da bilinen, dişin dış yüzeyinde oluşan bakteri plaklarıdır. En yaygın nedeni ise yetersiz ağız bakımıdır. Her yemekten sonra besin ve tükettiğimiz içecekler, tükürüğün içerisinde bulunan mineraller ile birleşerek, dişlerin yüzeyinde bir tabaka bırakırlar. Eğer dişler düzenli ve doğru şekilde temizlenmezse, bu tabaka zamanla diş taşına dönüşür. Yani dişlerin üzerinde koyu renkli bir plak oluşmasına neden olur. Bu da uzun vadede diş sağlığı için oldukça zararlıdır.

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur?

Diş taşı olarak bilinen plaklar aynı zamanda bakteri plaklarıdır. Dolayısıyla dişler yeterince temizlenmediğinde ağız içerisinde yoğun bir bakteri katmanı oluşur. Bu da zaman içerisinde çürüklere, diş eti hastalıklarına hatta diş kaybına bile neden olabilir. Diş taşlarının zararları:

  • Diş eti hastalıkları
  • Diş eti kanaması
  • Ağız kokusu
  • Diş eti çekilmesi
  • Diş kaybı

Diş Taşı Temizliği Ankara Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği, evde yapılabilen bir işlem değildir. Profesyonel bir diş hekimi tarafından, klinik ortamında yapılması gerekir. Bu nedenle rutin diş kontrolleriniz sırasında, eğer varsa diş taşları da temizlenebilir. Diş taşı temizliği sırasında genellikle ağrı ya da acı hissedilmez. Hafif bir sızlama ya da rahatsızlık hissi oluşabilmektedir. Ancak ilerlemiş vakalarda, cerrahi müdahale de gerekebilir. Bu nedenle lokal anestezi uygulaması yapılabilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Ankara Ne Kadar Sürer?

Hastalarımızın ihtiyaçlarına göre bu süre değişebilir. Eğer diş taşı azsa, sadece 10 – 15 dakika içerisinde ağız temizliği yapılabilir. Ancak diş taşının yoğun olduğu hastalarımızda genel olarak 30 – 45 dakika kadar işlem devam eder.

Diş Taşı Temizliği Ankara Ne Zaman Yapılmalıdır?

Diş taşlarının düzenli olarak temizlenmesi, ileri dönemde oluşabilecek pek çok diş sorununu engellemek için de oldukça önemlidir. Bu nedenle diş temizliğinin düzenli olarak yapılması tavsiye edilir. 6 ay – 1 yıl içerisinde mutlaka bir kez diş taşı temizliği yapılması tavsiye edilir.

Ankara Diş Taşı Temizliği Fiyatları 2021

Diş taşları, ağız ve diş sağlığını doğrudan etkiler. Bu nedenle hafife alınmaması gereken bir problemdir. Ancak birçok kişi, rutin diş kontrolleri ile birlikte diş taşı temizliğini de aksatmaktadır. Diş taşı temizliği aksatıldığında dişlerin erkenden çürümesine ve diş kayıplarına bile neden olabilmektedir. Diş taşı temizliği fiyatları ise hem kliniğe hem de diş taşlarının yoğunluğuna göre değişebilir. Bu nedenle Ankara diş taşı temizliği fiyatları hakkında bilgi almak için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Taşı Oluşumu Engellenebilir Mi?

Diş taşı oluşumunu engellemenin başlıca yolu; ağız temizliğini ve bakımını ihmal etmemektir. Düzenli olarak diş fırçalamak, ağzımızdaki bakteri plağını yok ederek, diş taşı oluşumunu engeller. Bununla birlikte yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek de diş taşlarının azalmasına katkıda bulunabilir. Sigara, alkol, kahve ve çay diş taşı oluşumunu artırır. Bu nedenle bu alışkanlıkları sınırlı tutmak, diş taşlarını azaltmanın yollarından biridir. Aynı zamanda da dişleriniz için yapacağınız en iyi yatırımdır.