Diş Gıcırdatma Tedavisi Ankara

Tıp dilinde “bruksizm” olarak da bilinen diş gıcırdatma, genellikle uyku sırasında, fark etmeden yapılan ve uzun vadede diş sağlığını olumsuz etkileyen bir alışkanlıktır. Toplumda oldukça sık görülür. Stres, eksik dişler, yanlış yapılmış dolgu uygulamaları gibi birçok faktör diş gıcırdatmaya neden olabilir. Diş gıcırdatma tedavisi Ankara; kişinin çene kaslarını kontrol etmesine yardımcı olan ya da dişlerin birbirine sürtmesine engelleyen yöntemlerle yapılır. Gece plakları ve botoks uygulamaları, bu amaçla en sık tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. Ankara diş gıcırdatma tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Gıcırdatma Ankara (Bruksizm) Neden Olur?

Diş gıcırdatma, birçok nedenle olabilir. En yaygın nedeni ise stres ve kaygılardır. Stres çene kaslarının aşırı kasılmasına, dolayısıyla dişlerin birbirine sürtmesine neden olur. Bununla birlikte diş sıkma nedenlerinin detaylı olarak araştırılması oldukça önemlidir. Bazı hastalar sadece alışkanlığa bağlı olarak dişlerini gıcırdatır. Ancak bazı hastalarımızda altta yatan fiziksel ya da psikolojik sorunlar söz konusu olabilir.

 • Yanlış çiğneme alışkanlıkları
 • Stres, anksiyete ve aşırı kaygı altında olmak
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Eksik dişler
 • Hatalı yapılmış diş tedavileri
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Olması gerekenden daha yüksek seviyede yapılmış protez ya da dolgular da diş gıcırdatma problemine neden olabilir.

Diş Gıcırdatma Ankara Nasıl Anlaşılır?

Diş gıcırdatma sırasında dişlerden sürtme sesi çıkar. Bu ses kişinin uykudan uyanmasına neden olabilir. Ya da birlikte uyuduğu/yaşadığı kişi tarafından fark edilebilir. Bununla birlikte dişlerdeki hassasiyetin artması, çene ve diş ağrısı da dolaylı olarak diş gıcırdatma sorununa işaret edebilir. Aynı zamanda rutin diş kontrollerinde elde edilen bazı bulgular da sorunu anlamamıza yardımcı olabilir:

 • Dişlerin buluştuğu bölgedeki dokuların, yanak içinin şişmesi
 • Dişlerin dişi sıkıştırmasına bağlı oluşan dil yaraları
 • Bazı dişlerin diğerlerine göre daha fazla yıpranmış olması
 • Diş sağlığını etkileyen, ciddi bir sorun olmamasına rağmen hassasiyet şikâyeti olması
 • Çene kemiklerine yoğun baskı olan bölgelerdeki dişlerin kırılması
 • Geçmişte yapılmış kaplamaların sürekli olarak kırılması
 • Özellikle sabahları yoğun olarak hissedilen baş ağrısı

Ankara Diş Gıcırdatma Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Diş gıcırdatma, hasta fark etmese bile, diş sağlığını ciddi şekilde etkiler. Özellikle dişlerin erkenden aşınmasının en büyük nedenlerinden biri diş sıkma problemidir. Dişleri gıcırdatmak için uygulanana baskı, çiğnemeden yaklaşık 20 kat fazladır. Bu nedenle dişler ciddi şekilde yıpranır ve hassasiyet şikâyeti kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde etkileyebilir.

Ankara Bruksizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bruksizm tedavisinde iki farklı yöntem uygulanabilir:

Ağız İçi Apareyler (Splint) ile Diş Sıkma Tedavisi

Bu tedavinin amacı, gece uykusunda dişlerin birbirine temas etmesini engelleyerek, dişlere yüklenen baskıyı azaltmaktır. Bunun için kişinin ağzından ölçü alınır ve tamamen kişiye özel bir aparey hazırlanır. “Splint” ya da “gece plağı” olarak bilinen bu aparatlar, sadece gece uykusunda kullanılır. Böylece dişlerin birbirine sürtünmesi ve aşırı baskı uygulanması engellenmiş olur. Tedaviden başarılı sonuçlar almak için plakların düzenli olarak, 3 – 6 ay kadar kullanılması gerekir.

Botoks ile Diş Sıkma Tedavisi

Yaygın olarak estetik uygulamalarda kullanılan botoks, günümüzün modern tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle migren ve diş gıcırdatma tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Çenedeki belli bölgelere yapılan botoks uygulamaları, çene kaslarının aşırı kasılmasını engeller. Böylece diş gıcırdatma sorununun da kontrol altına alınmasını sağlar. Botoks, çeşitli nedenlerle ağız içi apareyleri kullanmayı tercih etmeyen hastalarımız için de ideal bir tedavi seçeneğidir. Botoksun etkisi ise yaklaşık 4 – 6 ay boyunca devam eder. Bu süreçte diş gıcırdatma sorununun engellenmesi için farklı bir önlem almaya gerek yoktur. Botoks sonuçları birçok hastamızı memnun etmektedir.

Ankara Diş Gıcırdatma Tedavisi Fiyatları

Diş gıcırdatma, günümüzün modern yaşam ve çalışma koşulları nedeniyle giderek artan bir problemdir. Genellikle de hafife alınır. Birçok kişi diş gıcırdattığının farkında olsa da sorunu aşmak için profesyonel yöntemleri kullanmamaktadır. Ancak bu durum uzun vadede dişlere ciddi hasarlar vererek, diş kayıplarına bile neden olabilir. Ankara diş gıcırdatma tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.