Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ankara

Çocuklarda ortodontik tedavi Ankara; çene yapısı ve dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılan işlemleri kapsar. En sık kullanılan tedavi yöntemi ise diş telleridir. Aynı zamanda parmak emme vb. alışkanlıklar nedeniyle oluşabilecek diş problemlerinin de engellenmesi amaçlanır. Çocuklarda ortodonti tedavisi genellikle 12 – 13 yaşlarından itibaren başlar. Tedavi süresi ise dişlerdeki şekil bozukluklarının derecesine göre değişebilir. Yazımızın devamında Ankara çocuklarda ortodontik tedavi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ortodontik tedavi fiyatlarını öğrenmek için ise Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ankara Neden Yapılır?

Dişlerdeki şekil bozuklukları, kişinin kendisi ile barışık olmasını engelleyebilir. Özellikle çocukluk döneminde tedavi edilmeyen problemler, ileri dönemlerde kişinin özgüveninin olumsuz etkileyebilir. Diş teli tedavileri her yaşta yapılabilir. Ancak çocukluk döneminde yapıldığında çok daha kısa sürede sonuç alınabilir. Çocukların kemik ve iskelet yapısı daha esnek olduğu için diş hareketleri de çok daha hızlı olacaktır.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ankara Ne Zaman Başlanır?

Çocuklarda diş teli tedavisine başlamak için tüm süt dişlerinin dökülmüş ve yenilenmiş olması gerekir. Bu da yaklaşık 12 – 13 yaşlarına denk gelir. Bununla birlikte erken yaşlarda yapılan ortodonti kontrolleri oldukça önemlidir. 6 – 7 yaşlarından itibaren, herhangi bir şekil sorunu olmasa da çocukların diş hekimine götürülmesi gerekir. Böylece ileri dönemde oluşabilecek ortodontik sorunların erken dönemde saptanması, koruyucu-önleyici ortodontik tedaviye başlanması mümkün olabilir.

Koruyucu-Önleyici Ortodontik Tedavi Nedir?

Koruyucu önleyici tedaviler, diş teli tedavisinden önce, yaklaşık 5 – 6 yaşlarında yapılan tedavilerdir. Amacı ise erken dönemde fark edilebilecek ortodontik sorunların teşhis edilmesi ve tedavi sürecine başlanmasıdır. Özellikle ağız solunumu, parmak emme, hatalı yutkunma gibi alışkanlıkları olan çocuklar için oldukça önemlidir. Bu alışkanlıkların dişlere olumsuz etki etmemesi için çeşitli apareylerden yardım alınabilir. Bu tedaviler, kapsamlı ortodontik tedavi için bir geçiş aşaması olarak da düşünülebilir. Kapsamlı ortodonti tedavide ise diş telleri ile dişlerdeki çapraşıklık sorunlarının giderilmesine odaklanılır. Koruyucu-önleyici ortodontik tedavi ile amaçlanan;

  • Çenedeki yapısal sorunları erken dönemde teşhis etmek ve tedavi planı yapmak
  • Parmak emme vb. ileri dönemde diş sağlığını etkileyen faktörleri belirlemek ve engellemeye yönelik hamleler yapmak
  • Dişlerdeki çapraşıklık ve şekil sorunlarını tespit etmek

Çocuklarda Kapsamlı Ortodontik Tedavi Nedir? Ne Zaman Başlar?

Kapsamlı ortodontik tedavi, sabit ya da çıkarılabilen apareylerle yapılan ve dişlerin baskı yardımı ile ideal şeklini almasını sağlayan tedavilerdir. Kapsamlı ortodontik tedavinin yapılabilmesi için daimi dişlenmenin gerçekleşmiş olması gerekir. Yani tüm süt dişleri dökülmüş ve kalıcı dişlerle değişmiş olmalıdır. Yaklaşık 12 – 13 yaşlarından itibaren, diş telleri yardımı ile kapsamlı ortodontik tedavi yapılabilir.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ankara Nasıl Yapılır?

Çocuklarda ortodontik tedavi, ağız ve diş yapısına göre farklı yöntemlerle yapılabilir:

  • Ağız dışı apareyler yardımı ile yapılan tedavilerde, kafadan destek alan apareyler kullanılır. Özellikle iskelet sorunlarının eşlik ettiği ortodontik problemlerde kullanılır. Gerekli durumlarda, ağız içi apareylere destek olarak da kullanılabilir.
  • Ağız içi apareyler ise sabit ve hareketli olmak üzere iki grupta incelenebilir. Sabit apareyler braketler ve diş telleridir. Dişlerin dış ya da iç kısmına yapıştırılan braketler, diş tellerini sabit tutar. Teller ise uyguladığı basınç sayesinde dişlerin sağlıklı bir şekilde dizilmesine yardımcı olur. Diş ekseninin ayarlanması ve diş çapraşıklıklarının tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ankara Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedaviler kısa süreli tedaviler değildir. En az 8 ay – 1 yıl boyunca diş tellerinin düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu süreç, çocuğun diş yapısına, mevcut sorunun derecesine ve tedaviye gösterilen özene göre de değişebilir. Bazı hastalarımızda tedavi süreci 2 yıla kadar devam edebilir. Bu nedenle ortodontik tedavi süresi her çocuk için farklı olabilir.

Ankara Çocuklarda Ortodontik Tedavi Fiyatları 2021

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Ancak tedavinin daha kısa sürmesi ve konforlu olması için çocukluk döneminde başlaması idealdir. Çocuklarda ortodontik tedavi için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler, ağız ve çene yapısındaki sorunlara göre belirlenir. Aynı zamanda tedavi süresi de her hastamız için farklı olabilir. Ankara ortodontik tedavi fiyatları hem tercih edilen yönteme hem de tedavi süresine göre değişecektir. Çocuklarda ortodontik tedavi fiyatları hakkında tüm merak ettikleriniz için Uzm. Dr. Zeliha Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz.